Tezyinat sanatı

Tezyinata sanatı

Tezyinata sanatı

Tezyinat nedir? Tezyinat sanatı neye denir? Tezyinat sanatçıları ne yaparlar?

tezyinat-nedir-1

Tezyinat sanatı ve ihtiva ettiği anlam üzerine bir kaç bilgi aktarmak istiyorum. Zeyn kelimesinden türeyen tezyin süslemek, bezemek, donatmak anlamlarına gelir. Tezyinat bu süsleme, bezeme işini yapmaktır. Tezyinat sanatçısı islam kültüründe cami duvarlarını, pencere, tavan, kubbe ve mihrapları süsleyen kişilerdir. Osmanlıca’da bezemek kelimesi yerine tezyinat kelimesi kullanılmıştır. Osmanlı zamanında motiflere nakış denmekteydi. Nakkaş bu motifleri yapan kişiye verilen isimdi. Aslında nakkaş daha kapsamlı bir kelimeydi. Kalemkarlar, tasvir yapan musavvirler, tezhip yapan müzehhipler de nakkaş olarak bilinirdir. Nakkaşlık bu sanatların hepsini kapsayan genel bir kavramdı. Osmanlı’da nakkaşlık devletin bir kolu idi. Topkapı’da bir nakkaşhane kurulmuş ve nakkaşbaşının yönetiminde çalışan nakkaşların faaliyetleri cami, saray ve diğer yapıların boyanmasından ve süslenmesinden tutun da kitap minyatürlerine kadar uzardı.

tezyinat nedir

tezyinat nedir

Tezyin sanatı tezhip ve ebru olarak yapıldığı gibi, kitap kaplarına da yapılır. Bunların dışında dokuma üstlerine, deri üstüne, ahşap eşyalara, metal eşyalara ve malzemelere ve hatta taşlara da yapılmaktadır. Desenler motifler çeşit çeşittir. Önemli olan bu motifleri ve desenleri ustalıkla bir araya getirip bir şaheser ortaya koyabilmlektir.

tezyinat sanatı nedir

tezyinat sanatı nedir

tezyinat

tezyinat

tezyinat nedir

tezyinat nedir

tezyinat-8

 

Tezyinat sanatı Türklerde çok eskilere kadar dayanmaktadır. Taa ki orta asya bozkırlarında tezyinat eserlerini görmek mümkündü. Türkler çok çeşitli topraklarda varlıklarını sürdürmüş ve gittiği yerdeki sanat çeşitlerinden ve sanatçılarından etkilenmişlerdir. Farklı kültürlerin ve inanışların ışığında kültürel zenginlikler kazanmışlardır.

Bu çalışma hakkında:
Çalışma adı:
Tezyinat Sanatı
Detaylar:
Tezyinat sanatı ve ihtiva ettiği anlam nedir, Zeyn kelimesinden türeyen tezyin süslemek, bezemek, donatmak anlamlarına gelir. Tezyinat bu süsleme, bezeme işini yapmaktır. Tezyinat sanatçısı islam kültüründe cami
Nakkaş ustası:
Çalışma alanı:
Cami Nakkaş Ferhat
Logo
Ltfen bekleyin...